Singha Premiership Rugby 7s fixtures released

7 July 2017

The draw for the 2017/18 Singha Premiership Rugby 7s has been made, with London Irish in Pool B alongside Gloucester and Harlequins.

Academy Manager Patrick O’Grady will take charge of the team during the two day competition held at Northampton Saints’ Franklin’s Gardens on Friday 28 and Saturday 29 July.

“It’s a great competition to have ahead of the regular Premiership season and I’m sure there will be a lot of free-flowing entertaining rugby on show over the two days,” said O’Grady.

“Everyone at London Irish is looking forward to it and it’s a fantastic opportunity for our younger members of the squad to show what they can do on the big stage.”

All 12 Premiership teams will be split into four pools of three and will play each other on a round-robin basis with the tournament splitting into Cup, Plate and Bowl competitions on the second day.

POOL A

POOL B

POOL C

POOL D

Wasps

Harlequins

Sale Sharks

Exeter Chiefs

Newcastle Falcons

Gloucester Rugby

Worcester Warriors

Northampton Saints

Leicester Tigers

London Irish

Bath Rugby

Saracens

 

SCHEDULE - FRIDAY EVENING

MATCH

TIME

TEAM

TEAM

Match 1

6pm

Wasps

v

Newcastle Falcons

Match 2

6.22pm

Harlequins

v

Gloucester Rugby

Match 3

6.44pm

Sale Sharks

v

Worcester Warriors

Match 4

7.06pm

Exeter Chiefs

v

Northampton Saints

Match 5

7.28pm

Wasps

v

Leicester Tigers

Match 6

7.50pm

Harlequins

v

London Irish

Match 7

8.12pm

Sale Sharks

v

Bath Rugby

Match 8

8.34pm

Exeter Chiefs

v

Saracens

Match 9

8.56pm

Newcastle Falcons

v

Leicester Tigers

Match 10

9.18pm

Gloucester Rugby

v

London Irish

Match 11

9.40pm

Worcester Warriors

v

Bath Rugby

Match 12

10.02pm

Northampton Saints

v

Saracens

SCHEDULE - SATURDAY AFTERNOON/EVENING

MATCH

TIME

TEAM

TEAM

Cup QF 1

3pm

1st

v

8th

Cup QF 2

3.22pm

2nd

v

7th

Cup QF 3

3.44pm

3rd

v

6th

Cup QF 4

4.06pm

4th

v

5th

Bowl SF 1

4.28pm

9th

v

12th

Bowl SF 2

4.50pm

10th

v

11th

Plate SF 1

5.12pm

Loser QF 1

v

Loser QF 4

Plate SF 2

5.34pm

Loser QF2

v

Loser QF 3

Cup SF 1

5.56pm

Winner QF1

v

Winner QF4

Cup SF 2

6.18pm

Winner QF2

v

Winner QF3

Bowl Final

6.40pm

Winner Bowl SF1

v

Winner Bowl SF 2

Plate Final

7.02pm

Winner Plate SF1

v

Winner Plate SF 2

Cup Final

7.24pm

Winner Cup SF1

v

Winner Cup SF 2

Share This Article